Nejkrásnější alpské průsmyky - Itálie
Za jedinečnou a nejkrásnější nejen v Alpách, ale na celém evropském kontinentě považují mnozí vyhlídkovou jízdu po stokilometrové "Velké dolomitské cestě" z italské Cortiny d´Ampezzo do Bolzana. Vysokohorská silnice dokončená roku 1909 se šplhá desítkami serpentin s řadou nezapomenutelných výhledů na bizarní skalní věže přes tři nejatraktivnější dolomitská vysokohorská sedla (Passo di Costalunga 1758 m, Passo Pordoi 2232 m a Passo di Falzarego 2105 m). Cesta spojuje tři nejpřitažlivější dolomitská údolí a odbočuje až pod tři obrovské skalní zuby jednoho z nejnavštěvovanějšího a nejobdivovanějšího seskupení skal v Evropě - Tre Cime di Lavaredo. Na 8 km dlouhé odbočce z Misuriny se platí mýtné zhruba 10 eur.
Zvláště úchvatné a vyhledávané jsou dolomitské scenérie při východu a západu slunce, kdy se kolmé skalní stěny, stolové hory a bizarní kamenné věže zbarvují, vlivem lomu slunečních paprsků v atmosféře, těmi nejfantastičtějšími barvami. Mohutná zvrásněná souvrství, roztříštěná na řadu ker, se postupně rozzáří odstíny od žluté, oranžové přes červenou až do podvečerní nafialovělé.
Informace: Název trasy je v italštině La Grande
Strada delle Dolomiti. Placená je pouze 8 km dlouhá odbočka, z Misuriny se platí mýtné zhruba 10 eur.
Průsmyk Stélvio - Itálie
Nadmořskou výškou 2757 m se blíží francouzským průsmykům. Na rozdíl od nich však je nejvyšším místem na frekventované silnici, kterou mohou čeští mototuristé výhodně využít při cestě na jih do Milána a na pobřeží francouzské a italské Riviéry.
Průsmyk Stélvio leží v blízkosti někdejší nejvyšší hory Rakousko-Uherska Ortleru (3905 m). Silnice stoupající ze severu o výškových 2000 m desítkami zatáček do prudkého svahu pod ledovci Ortleru vybudovali Rakušané v letech 1820 - 1825. V době první světové války o ni sváděli neúprosné boje Italové s Rakušany, o čemž dodnes svědčí pozůstatky kamenných opevnění podél silnice i na okolních hřebenech. Nad průsmykem na švýcarské straně, pod širým nebem, přibližuje nejtěžší chvíle strategicky významného průsmyku muzeum někdejších bojů a naučná stezka vedoucí kolem jednotlivých vojenských objektů Rakušanů.
Vlastní průsmyk je široký s množstvím chat, hotelů, kiosků s občerstvením i s četnými stánky prodavačů suvenýrů. Kabinovou lanovkou je možné vyjet až k chatě Livrio v nadmořské výšce 3174 m, která je střediskem letního lyžování na ledovci. Od chaty stoupá několik vleků, vedoucích podél rolbami upravovaných tratí, až pod vrchol Geister (3467 m). Odtud se nabízí vynikající výhled na nejvyšší vrchol Ortler i na několik čtverečních kilometrů rozpukaného ledovce, pod kterým se v protisvahu vine z údolí nekonečná krkolomná silnice do průsmyku.
Na jih klesá terén nejprve mírněji, ale potom prudkým svahem nad bouřícím vodopádem, chráněnou krajinou velkého italského národního parku Stelvio (1370 km2), který zahrnuje jehličnaté lesy, horské louky, kamenité svahy i ledovce Ortlerských Alp. Projíždějící turisté na vyhlídkách při silnici často zastavují a obdivují neobvyklé krajinné scenérie s množstvím unikátních geomorfologických tvarů. Milovníci přírody zde mají příležitost se porozhlédnout a blíže se seznámit se světem horských rostlin i živočichů, neboť v národním parku vyhlášeném již v roce 1934 se vyskytuje početná cenná flóra (arniky, protěže, hořce, jestřábníky, prvosenky a horské růže), drobní a větší savci (svišti, srnci, jeleni) i vzácní ptáci včetně vzácného orla skalního.
Informace: Příjezd jednoduše po dálnici Praha - Rozvadov - Mnichov - Garmisch/Partenkirchen - bezplatně Rakouskem přes Ferrna pass, Imst, Landeck - Reschen pass do Itálie. Po překonání průsmyku silnice klesá novými bezplatnými dálničními úseky a napojuje se po dobrých silnicích na italskou dálniční síť.