Dopravní předpisy v Anglii

29.06.2010 11:43

Dopravní předpisy v Anglii – „The Highway Code“

Kategorie: Auto & Předpisy; Vložil Edita Stiborová 19.4.2010 v 23.09

Základní

  • Řídí se na levé straně.
  • Předjíždí se ve vnějším (pravém) pruhu.
  • Při vjezdu na kruhový objezd, dáváte přednost zprava (jestliže není značeno jinak).
  • V obci nesmíte překročit limit 30mph.
  • Na křižovatkách není stanoveno žádné obecné pravidlo přednosti. Ta je většinou značena na cestě nebo na cedulích.
  • V zastavěných částech nesmíte troubit na klakson od 23:30 do 7:00.
  • V daných hodinách (viz. cedule u cesty) nesmíte řídit v pruhu pro autobusy.
  • Za jízdy je ilegální užívat mobilní telefon (povolené je pouze užití hands free).
  • Světla musíte zapnout v noci, když viditelnost klesne pod 100 metrů.
  • Nemáte povinnnost letních x zimních pneumatik.
  • Přednost chodci nedáváte na všech přechodech, avšak pouze na přechodu označeným blikajícími světly.

Povolená rychlost (speed limit)

 

Obec

Jednoproudá komunikace

Víceproudá komunikace

Dálnice

Auto a motocykl

30mph (48kph)

60mph (96kph)

70mph (112kph)

70mph (112kph)

Auto tahající přívěs či karavan

30mph (48kph)

50mph (81kph)

60mph (96kph)

60mph (96kph)

Alkohol

Povolený limit je 80mg/100ml.

Maximální pokuta za řízení pod vlivem alkoholu je 6 měsíců ve výkonu trestu, 5 tisíc liber pokuty a zákaz řízení po dobu 12 měsíců.

Parkování

  • Dvojitá žlutá čára podél vozovky značí zákaz parkování v průběhu celého dne.
  • Jedna žlutá čára značí zákaz parkování během dne a povolení parkování ve večerních hodinách – přesný čas naleznete u dané silnice.
  • Jestliže platí určitá omezení, u cesty najdete ceduli, která uvádí jaká.
  • Pay & display – nařizuje zakoupení lístku z parkometru.
  • Při porušení předpisů můžete obrdržet pokutu, botičku nebo vám auto může být odtaženo.

Nápis: „Staying for 1 hour. No return withing 2 hours“ znamená, že na daném místě můžete parkovat po dobu jedné hodiny, a poté se na stejné místo nemůžete vrátit v následujících dvou hodinách.

Parkovat můžete i v prostisměru. Vidíte-li tedy volné místo podél vozovky na druhé straně, můžete k němu sjet přímo.

Dejte si pozor ve velkých parkovních domech, kde se občas řídí na pravé straně „vozovky“…

Křižovatky

Jak je již uvedeno výše, pravidlo pravé ruky neplatí. Jediným pravidlem je, že obdočujte-li doprava, dáváte přednost protijedoucím vozidlům. „Dej přednost v jízdě“ pak značí cedule „Give way“, trojúhleník na vozovce nebo dvojitá přerušovaná čára na vozovce. Před cedulí „Stop“ a nepřerušovanou bílou čárou musíte zastavit.

Některé světelné křižovatky mají před semafory červeně vyznačený prostor pro cyklisty. Musíte zastavit ještě před ním a umožnit přijíždějícím cyklistům se před vás seřadit.

Kruhový objezd

Kruhový objezd je v Anglii častým řešením křižovatek, naleznete je úplně všude.

Nezapomeňte dávat přednost zprava.

Většina objezdů je složena ze dvou a více jízdních pruhů, takže se už před vjezdem na něj ujistěte, kam se máte zařadit – pár metrů před objezdem naleznete cedule s výpisem měst. Nápisy názvů měst či silnicí, kam příslušný jízdní pruh vede, je často napsán i na vozovce. Jestliže pruh, kterým jste chtěli vyjet, minete, raději si objezd ještě jednou objeďte. Nebo naopak, jste-li ve vnějším pruhu, který vás z objezdu vyvede, přestože vy jste chtěli pokračovat k výjezdu jinému, raději z objezdu vyjeďte a při nejbližší možné příležitosti to otočte zpět. Jedete-li trasu poprvé, určitě doporučuji na objezdu nespěchat a pečlivě sledovat nápisy, kam co vede…

Některé objezdy jsou signalizované semafory.

Objíždíte-li objezd, měli byste signalizovat blinkrem doprava. Doleva pak signalizujete jakmile minete poslední výjezd před tím vaším. Spousta řidičů signalizaci zanedbává a tím pádem všichni řidiči, kteří na objezd chtějí vjet, musejí vyčkávat na to, až přesně uvidí, kam se jaké auto zařadí či kudyma vyjede. Kdežto čekáte-li na vjezd a přijíždějící auto naznačí, že bude před vámi odbočovat, vy už bezpečně můžete na objezd vjet. Vhodná signalizace rozhodně napomůže plynulosti dopravy.

Cesty mimo obce

Některé silnice mohou být velmi úzké. Ty pak naskýtají umučení pro pasažéra, protože když se řidič vyhýbá protijedoucímu auto, pasažér má dojem, že skončí v příkopu. Kupodivu se na to dá zvyknout.

Nicméně při jízdě mimo obec dbejte zvláštní opatrnosti. Silnice se zúžují nečekaně, často skýtají i zatáčky či mosty, které nejdou vidět a kolikrát se silnice zúží na prostor pouze pro jedno vozidlo. Jestliže proti vám pak jede druhé vozidlo, užijte „passing place“ – tj. prostor na levé straně vozovky. Je-li na vaší straně, sjeďte tam a vyčkejte až vás druhý řidič mine a naopak.

Občas se setkáte i s cestami, přes které jen tak proudí potok či menší řeka. To je běžné a od vás se očekává, že to projedete.

 

 

 

 

Dálniční známky (tolls)

Za dálniční známku jako takovou se neplatí. Poplatky se platí pouze za dálnici M6 (které se však můžete vyhnout a jet jinudy) a za užití některých mostů či tunelů. Za užití platíte na místě – tj. např. před mosty v budkách s výběrčími.

Jednotlivé ceny zjistíte kliknutím na odkaz

Dálniční známka:

Poplatek za využití tunelu:

Poplatek za přejezd po mostě:

Policie x porušování předpisů

Dopravní předpisy se vztahují na všechny řidiče nehledě na to, zda řídíte UK nebo EU vozidlo. UK policie však přiznává, že mají s trestáním cizich řidičů problém a předává individuální pravomoc veliteli daného policejního okrsku. V závažných případech může dojít k okamžitému zatčení řidiče a následujícího dne pak k soudnímu přelíčení.

Stručné postřehy:

  • Angličani parkují všude. Hned za zatáčkou, takže kolikrát se autu musíte vyhnout na poslední chvíli, v protisměru, v obou směrech, takže musíte jezdit cik-cak, na chodníku, na trávě…
  • Pokuty za parkování jsou drahé a kontrol je spousta. Jestliže tedy spoléháte na to, že na místě, kde můžete parkovat 30 min, budete stát 45 min a nikdo to nezaregistruje, 60-ti librová pokuta vás může nemile překvapit…
  • V některých místech Anglie (zejména na východu) si řidiči dávají přednost úplně všude. Představte si křižovatku, kam přijedou dvě auta z vedlejší cesty. Protože neexistuje pravidlo pravé ruky, bliknou na sebe s tím, že dávají přednost tomu druhému. Protože blikli současně, vyčkávají, kdo se rozjede. Chvílku oba stojí, poté se pohnou oba současně.. Takže blikání začne nanovo… Nikdo se u toho nenervuje – nedávají přednost z povinnosti avšak ze slušnosti…
  • Jestliže dá někdo někomu přednost, jako poděkování se často bliká, pokyne či usmívá.
  • S kruhovými objezdy se často trápí i angličané. Je-li víceproudový, občas vám někdo vletí do cesty. Buďte velice obezřetní a před tím, než se přeřadíte do pruhu či z něj vyjedete, si zkontrolujte situaci.
  • Zvyklá z ČR, většinou mám zapnutá světla po celý den. U Angličanů často vidíte, že je vlastně už ani nevidíte – spousta nezapne světla ani ve chvíli, když už by měla.
  • Policie vás nesmí bezdůvodně zastavit. Zastaví vás pouze, když nemáte technickou kontrolu nebo pojištění (což zjistí elektronicky), nebo když se dopustíte přestupku. Případně, budou-li mít podezření, že jste požili alkohol.
  • Na každém rohu máte „speed kamery“, které vás vyfotí a vám přijde za několik týdnů pokuta. Jelikož jste většinou pojištěni na konkrétní vozidlo, žádná výmluva, že jste neřídili to a to vozidlo vy osobně, neplatí. Speed kamery vypadají jako žluté, plechové krychle, které, dáváte-li pozor, nemáte problém spatřit již z dálky. Navíc jsou vyznačeny ve většině map Anglie. Výbornou pomůckou jsou také satelitní navigace GPS, které vás na kamery nejen upozorní, ale také vám ukážou, jakou povolenou rychlost musíte dodržet.
  • Dostante-li opakové pokuty za překročení rychlosti, budete vyzváni se dostavit k soudu, kde si vyslechnete napomenutí.
  • Jednou jsem se takto vydala ke kamarádovi na BBQ a to do místa, kde jsem ještě nikdy nebyla. Řídím, řídím a náhle jsem se ocitla ve frontě. Myslela jsem, že čekám z důvodu nehody… Po chvíli mi to nedalo a mávla jsem na protijedoucí auto, abych se zeptala, na co čekám. No a odpovědí mi bylo, že čekám na placený trajekt, který mě sveze přes řeku. Bylo to docela komické, protože čekání spolu s dopravou by mi zabralo asi tak 45 minut a přeprava by mě stála asi 7 liber, kdežto já se mohla otočit a vzít to jinudy a na místě, kde jsem potřebovala jsem byla za 30 minut a bez placení poplatku. Moc jsem nepochopila, proč tam ten trajekt byl, ovšem možná si člověk zaplatí za „atrakci“… Nebuďte tedy překvapení, když se jen tak z čista jasna před vámi objeví něco obdobného.
  • Většina cyklistů nosí helmy a světelkující obleky.
  • Poplatku za parkování se dá často vyhnout pouze popojetím do vedlejší uličky. Jedete-li například k moři, hned při pláži je veškeré parkování placené. Zajedete-li však do nějaké vedlejší uličky, často zde najdete parkování zdarma. Stejné je to i s městy. Nevadí-li vám desetiminutová procházka, často můžete zdarma zaparkovat někde mimo centrum a zbytek dojít pěšky. Objevení takového místa může být otázkou delší chvíle, ovšem navštěvujete-li město poměrně často, hledání se vyplatí…

Komentáře

Před prvním pokusem jízdy na levé straně vozovky, budete mít určitě obavy, zda se dokážete přemístit z bodu A do bodu B, aniž byste se vystavili nadávkám a zvednutému prostředníčku ostatních řidičů nebo dokonce nezpůsobili nehodu… Před samotným řízením se tedy doporučuji svést s kamarádem, autobusem, nebo si trasu projet na kole, abyste si na řízení na levé straně trochu navykli a seznámili se se základními pravidly.

Řízení na levé straně vozovky či užívání levé ruky při řazení se však jeví hrůzostrašněji než ve skutečnosti je. Řazení by vám mělo brzy přijít automatické a co se týče provozu, tak prostě jednoduše kopírujete ostatní řidiče. Pravděpodobně vás nenapadne vjet do prostisměru, kde vidíte přijíždět nějaké vozidlo…

Angličani, alespoň tedy na východě a severu Anglie, jsou mnohem klidnější než Češi takže zaváháte-li či uděláte nějaké faux pas, většinou vám to projde. Já si takto jela na pravé straně vozovky a to na vzdálenost asi 2km a dokonce minula policejní stanici. Naštěstí to bylo na vesnici a v době poledne, takže provoz tam nebyl žádný. To bude i důvodem, proč jsem jela napravo – neměla jsem koho napodobit.

Krátce na to se mi povedlo objet kruhový objezd z leva doprava. Respektive jsem potřebovala odbočit vpravo, tak jsem to tam vzala rovnou. Naštěstí se jednalo pouze malinký kruháč na vesnici, takže se nikomu nic nestalo, avšak i tak celá doprava zastavila a všichni s otevřenou pusou hleděli, co to provádím…

Obdobné historky bude mít asi každý z nováčků na anglických silnicích, avšak věřím, že si rychle zvyknete.

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode